Przedszkole Tęczowe

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Inteligencja językowa

Email Drukuj PDF

Inteligencja językowa (werbalna)

Nauczenie się mowy wydaję się proste. Jednak tylko pozornie tak wygląda. Wystarczy sobie przypomnieć, ile trudu nam, dorosłym, sprawia poznanie obcego języka. Dzieci pozbawione kontaktu z mową nigdy nie rozwiną inteligencji językowej. Dzieciństwo jest okresem decydującym o rozwoju inteligencji językowej.

Inteligencja językowa to potencjał użycia języka werbalnego, umiejętność mówienia tak, by nasze słowa stanowiły konkretny przekaz.


A jak rozwijać inteligencję językową ? Poprzez:
– rozmowy, możliwie częste mówienie do dziecka, słuchanie ;
– zabawy w słówka, w rebusy, rymowanki, rozwiązywanie krzyżówek;
– słuchanie i opowiadanie bajek; czytanie dzieciom książek.
dzieci

 

W naszym Przedszkolu w ramach realizacji Rocznego Planu Przedszkola na rok szkolny 2012/13 - Książka przyjacielem dziecka rozwijamy u dzieci inteligencję językową i zainteresowania czytelnicze.

tecza

Inteligencja człowieka występuje w różnych postaciach, odpowiadających głównym dziedzinom kultury .

 

knigaKsiążka przyjacielem dziecka

Coraz częściej w artykułach prasowych można przeczytać zatrważające informacje o stanie czytelnictwa w Polsce. Ich lektura nie napawa optymizmem. Otóż prawie połowa Polaków nie przeczytała w ubiegłym roku żadnej książki, a ci którzy przeczytali ich więcej niż sześć, stanowią niewielki procent. W badaniu CBOS najlepiej wypadli 33 – 45 letni mieszkańcy wielkich miast w regionie północnym – 15% kobiet i 27% mężczyzn, natomiast 11% osób z wykształceniem wyższym przeczytało zaledwie jedną książkę. Wśród czytelników najliczniejszą grupą  są uczniowie i studenci, lecz ich liczba z roku na rok maleje.

   Brak kontaktu ze słowem pisanym sprawia, że Polacy nie potrafią odczytywać najprostszych komunikatów, że nie wspomnę o instrukcjach. Natomiast przeciętny polski widz nie nadąża z czytaniem napisów, zaś dystrybutorzy by temu zaradzić zamierzają dubbingować coraz więcej filmów. Naukowcy biją na alarm. Sugerują, że grozi nam wtórny analfabetyzm. Tymczasem, z uwagi na narastającą liczbę komunikatów,  umiejętność odczytywania i selekcjonowania informacji jest niezbędna.

   Szansą na wyrabianie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych i zmianę stosunku dzieci i młodzieży do książek są odpowiednie działania rodziców i nauczycieli.

   Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko wyrosło na mądrego, dobrego i szczęśliwego człowieka. Niewątpliwie czynnikiem pomagającym ów cel uzyskać są zainteresowania czytelnicze. Rodzice mają ogromny wpływ na kształtowanie nawyków czytelniczych. Czytanie dziecku od najmłodszych lat rozbudza w nim ciekawość świata, pomaga zrozumieć mu otaczającą rzeczywistość, siebie i innych, stymuluje rozwój intelektualny dziecka, rozwija jego mowę, sprawność językową oraz wyobraźnię, tworzy trwałe skojarzenia czytania z przyjemnością. Stanowi wspaniałą inwestycję w „rodzinnym banku emocjonalnym”, gdyż jest doskonałą okazją do tworzenia i zacieśniania więzi emocjonalnej pomiędzy dzieckiem a rodzicem oraz do rozmów z dziećmi. Dzięki temu dziecko ma poczucie bliskości, które zapewnia mu właściwy rozwój emocjonalny. Ostatnio tak wiele uwagi zwraca się na znaczenie inteligencji emocjonalnej, a to właśnie między innymi dzięki literaturze możemy wpływać na jej rozwój oraz na rozwijanie wrażliwości dziecka. Do pozytywnych efektów czytelnictwa należy również możliwość przekazania wielu wartości moralnych i wychowawczych. W bajkach dobro zostaje nagrodzone, zaś zło jest zawsze ukarane. Widoczne  motywy oraz konsekwencje postępowania bohaterów, budzą wiarę w dobro i sprawiedliwość. W dzisiejszych czasach, pełnych agresji i nietolerancji, te wartości nabierają szczególnego znaczenia. W końcu czytelnictwo wspomaga edukację szkolną, stymuluje rozwój, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera oraz kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.dziwczynka

  Zależy nam, aby rodzice włączyli się do współpracy nad rozwijaniem zainteresowań czytelniczych. Myślimy, że dzięki tej akcji wskażemy dzieciom doskonały sposób
na spędzenie czasu wolnego oraz pomożemy dokonać właściwego wyboru – książki,
a słuchanie i w niedalekiej przyszłości – czytanie będzie dla nich przyjemnością i źródłem  radości!


intekoło

 


 

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości